رسانه تخصصی مستقل

وقتی آدیداس بدون چک و چونه عروس را به خانه می برد
چهارشنبه 6 دی 1396 | ( نظرات )تیم کیتز – از مدت ها قبل که رئیس فدراسیون فوتبال در برنامه زنده تلویزیونی برای اولین بار و رسما از آدیداس نام برد تا امروز این برند آلمانی در حال موج سواری رسانه ای و تبلیغاتی رایگان و بدون دردسر در ایران است.

در روزهای گذشته سایت های مختلف ورزشی و غیر ورزشی تحت تاثیر گزارش یکی از سایت ها به بازنشر و باز تر کردن جزئیات این موضوع پرداخته اند و با انتقاد از نحوه همکاری فدراسیون فوتبال با آدیداس موج تازه ای بر علیه فدراسیون فوتبال به راه انداخته اند.

یک روز پس از این گزارش فدراسیون فوتبال که در موضع انفعال قرار گرفته بود در اطلاعیه ای بخشی از جزئیات قرارداد را در سایت خود منتشر کرد که البته در این اطلاعیه صرفا به موارد "نسبتا" مثبت قرارداد همکاری با آدیداس و همچنین ذکر موانع قانونی و مثال هایی در جهت توجیه ضعف های قرارداد جدید محدود می شد.

در این اطلاعیه همچنین به پیش بینی درآمد 1.5 میلیون یورویی فدراسیون از محل 15 درصد فروش پیراهن تیم ملی اشاره شده اما ماهیت این رقم نامشخص است و معلوم نیست این مبلغ به شکل نقدی به حساب فدراسیون واریز می شود یا معادل آن لباس و تجهیزات تحویل ایران داده خواهد شد که در حالت دوم عملا این قرارداد درآمدی نخواهد داشت.

به دنبال همین موج رسانه ای مجری برنامه نود در برنامه این هفته وعده پرداختن به پرونده همکاری فدراسیون فوتبال ایران با آدیداس در برنامه هفته آینده را داد. البته اینکه پرداختن به موضوع در این مقطع که طبق ادعای فدراسیون قرارداد به امضا رسیده و امتیازات هم داد و ستد شده چه کمکی به حل مسئله خواهد کرد نامشخص است.

اما آدیداس چگونه به جایگاهی رسید که بدون هیچ دغدغه ای امروز صاحب قطعی لباس تیم ملی در جام جهانی 2018 باشد؟ از کنار گذاشتن بی عذر و بهانه نایک در همان ابتدای امر که منجر به خریداری لباس در فرصت محدود پیش از شروع رقابت های مقدماتی جام جهانی از آدیداس شد گرفته تا تکرار گاه و بی گاه نام آدیداس از سوی مسئولان فدراسیون و رسمیت بخشیدن به آن پیش از آنکه روح آدیداس از اینکه چه فرش قرمزی برایش در ایران پهن شده خبر دار باشد همگی از عوامل تسلط بیشتر نمایندگان آدیداس بر مذاکرات شد.

فغانپور مسئول حقوقی فدراسیون در آخرین مصاحبه خود اظهار داشته: "آدیداس برندی جهانی است و پوشیدن و نپوشیدن آن توسط تیم ملی ایران ضرری به این شرکت نمی رساند." همین خودباختگی در مسئولان درگیر مذاکرات با نمایندگان آدیداس به مانند ویروسی از درون به منافع ما در این قرارداد لطمه می زند و به عاملی برای بهره کشی بیشتر طرف مقابل از قرارداد تبدیل می شود.

با کنار گذاشتن همه گزینه ها به نوعی این رانت برای آدیداس فراهم شد تا بدون هیچ دردسری لباس تیم ملی ایران را تصاحب کند. در شرایط فعلی به نظر می رسد اگر فدراسیون زیر بار تعهد غیر معقولی نرفته باشد بتوان به کنار گذاشتن آدیداس و جایگزینی آن حتی با برندی از سطح دو در قالب قراردادی آبرومندانه فکر کرد، به شرطی که در این زمان باقی مانده تا جام جهانی شرکتی توانایی طراحی و تولید لباس تیم ملی را داشته باشد.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Amir جمعه 8 دی 1396 11:35 ق.ظ
کاش کمی فدراسیون ازحتی پرسپولیس الگومیگرفت که بدون اغراق وبافاصله بسیارنسبت به همه تیمهای ایران درایدآلترین شرایط ازنظراسپانسرینگ پوشاکه وبسیارحرفه ای ومنظم داره باکمپانی بزرگ وخوشنام جوما که به واقع ازلحاظ کیفیت هیچ کسری ازنایک وپوما وآدیداس نداره کارمیکنه ،آیا مشکلی داشت که تیم ملی هم طبق همین رویه با جوما که بسیارحرفه ای وامتحان پس داده درحال سرویس دادن به پرسپولیسه وحتی نمایندگی هم داره توایران قرارداد خوبی هم میتونست ببمده بدلیل اینکه جوما نماینده ای نداره توجام جهانی واساسا برندرحال رشدیه که بنظرم خیلی هم استقبتل میکرد ازاین پروژه بهرحال اصل موضوع منافع طرفین قرترداده نه اسم برند
Amir جمعه 8 دی 1396 11:27 ق.ظ
ننظربنده هم بهترین برنددراین شرایط میتونست پوماباشه باتوجه به همکاریهای گذشته والبته عدم توفیق طرفهای قراردادش درراه صعودکه باعدم صعودایتالیا دچاریه فاجعه شده وبهمین بهانه میتونستیم بایه سیاست خوب ودیپلماسی صحیح ازتوش یه قرارداد دوساله برای جام جهانی وجام ملتها بامنافع عالی برای فدراسون دربیاریم اما افسوس که این آدمهای بیسواد مغزشون قدنخودهم نیست چنان گیردادن به آدیداس انگارکه اگه نشه گناه کبیره مرتکب شدن،بخدا اینا اصلاتاپارسال نمیدونستن که آدیداس خوردنیه یا نوشیدنی ازوقتی کیروش گیرداده بهشون گوششون تیزشده والان دیگه داذن ازاون وربام می افتن یادمه تا دوسه سال پیش هرپیراهنی که توانباربودو به زور تن تیمهای ملی میکردن اززیرپوش گرفته تا فیک ...
Amir جمعه 8 دی 1396 11:17 ق.ظ
عزیزان این موضوع ومشکل بوجوداومده فقط وفقط یک دلیل داره واون عدم آگاهی فدراسیون فوتبتل به این نوع موضوعاته ودرواقع عدم آگاهی ازکلیه موضوعات مربوط به دنیای مدرن ومتداول درجهان پیرامونه که فوتبال هم بخشی ازهمین اجتماع درحال رشدوتوسعست مدیرانی که با رابطه برمسند مدیریت این نهاد معتبرنشستن وهیچ گونه تخصصی دراین موارد ندارن وحتی اونقدرسوادهم ندارن که حتی مطالعه وتحقیق کنن تابلکه چیزی یادبگیرن ویااینکه درپیداکردن وگماردن مشاورانی آگاه دراین موارد هم خساست بخرج میدن نتیجش میشه این که فک میکنن دردنیای تجارت آزادورقابتی جهان فقط یک نام وجودداره واون آدیداسه وباید بهرطریق ممکن باهرننگی این لگو روسینه تیم ملی نقش ببنده وپزشوبدن والبته درپشتش پنهان بشن ،مشکل فقط یک چیزه ؛آدمهای بیسوادی که بهرقیمتی ولکن دنیای پرزرق وبرق فوتبال نیستن حتی بقیمت بی آبرکردن خودوالبته فوتبال،پس ننگ براینچنین آدمهای زالوصفتی که سربارجامعه هستن وغیرازننگ هیچ باری ندارن...ننگ برشما
روهام قایدی پنجشنبه 7 دی 1396 09:51 ب.ظ
سلام. مشکل ادیداس و فدراسیون و کلا کشور ما اینه که وزارت صنایع اجازه واردات لباس نمیده. ادیداس میگه اگه بخوام رسما اسپانسر ایران بشم باید حق فروش پیراهن در ایران را داشته باشم. که فعلا متاسفانه میسر نیست. پیشنهاد من اینه مثل شرکت های خودرو ساز که ماشین خارجی هارو میارن منتاژ میکنن بعد میفروشن بنظرم ادیداس برای فروش پیراهن بهتره با یکی از کمپانی های تولید کننده البسه ورزشی در ایران مانند مجید یا ... لباس ها رو به صورت مشترک و منتاژ گونه به بازار ایران عرضه کنه. وگرنه تا موقعی که قانون ممنوعیت واردات لباس هست نه تنها ادیداس بلکه هیچ برند دیگری با ما قرداد رسمی امضا نمیکنه. با تشکر از سایت فوق العاده توون
آرمان پنجشنبه 7 دی 1396 06:24 ب.ظ
به نظر من باید همه جوانب رو دید: یادمه بعد از آلشپرت که رفتن سراغ جیووا همه میخواستن آدیداس و نایک بپوشیم (که میگفتیم تیم اول آسیا باید برند درجه یک بپوشه و ...) و فدراسیون هم خواست هر طور شده این اتفاق بیوفته.

کاری به سیاست مذاکرات و اینا ندارم ولی واقعا اینکه کپی رایت تو کشورمون رعایت نمیشه (که واقعا باید تو مملکت اسلامی رعایت بشه) برای اسپانسر مشکله ، همون آلشپرت رو آخرش ما اصلشو ندیدیم ، 100 تا نمونه مختلف تو منیریه پیدا میشد با قیمتهای مختلف ، از 15 هزار تومان به بالا

برای همین برندهای معتبر خیلی هم التماسمون نمیکنن چون همین آدیداس نصف تیمای دنیا رو داره و لنگ ما نیست.

ولی نظر خودم اینه که با توجه به طرحهای نسبتا ساده آدیداس که الان تیمهاشو درجه بندی هم کرده ، بهتر بود میرفتیم سراغ پوما که 2 تا جام جهانی (98و2006) باهاش همکاری داشتیم و الان هم انصافا طرحهاش از آدیداس بهتره. جالبش اینجاس که تو طرحهای 2018 که زده نماد کشورها رو بصورت پترن روی لباس کار کرده (مثل لباس سوئیس و کشورای آفریقایی) و خوراک ما بود که یه طرح یوز رو به همین صورت رو لباسمون به سلیقه خودش کار میکرد و بهتر از آدیداس هم باهامون راه میومد.

ممنون از سایت خوبتون
محمدحسین پنجشنبه 7 دی 1396 04:10 ب.ظ
همون آل اشپورت بهتراز آدیداس الآن است
حامد پنجشنبه 7 دی 1396 01:48 ب.ظ
من با آقا محسن مخالفم که آدیداس طراحی خوبی نداشته
ممکنه بعضی وقت ها طراحی ساده ای داشته باشه ولی روی هم رفته خوب یوده
نمونه اش تیم آلمان
محسن پنجشنبه 7 دی 1396 08:58 ق.ظ
اگر قرار بود پول هم داده بشه برای اسپانسر شدن آدیداس میدادن یه برند ایرانی که حداقل برند خودمون تو جام جهانی نشون داده بشه. ولی یادمه سالهای پیش رو که مردم گیر داده بودند که چرا ما آدیداس نیستیم و لیاقت ما آدیداس و نایکه و ....
من فکر میکنم ضعیف ترین طراحی لباس در کل ادوار تیم ملی لباس آدیداس بود یعنی ضعیف که چه عرض کنم اصلا طرحی نداشت.
حامد چهارشنبه 6 دی 1396 08:54 ب.ظ
چند سوال
۱.چرا بی عذر و بهونه نایک رو گذاشتن کنار؟ اگه بحث امریکایی بودنشه پس چرا کوکاکولا تو ایران هست؟ چرا شورلت تو خیابونای زعفرانیه و قیطرانیه و ایه های دیگه موجود هست؟
۲.چرا وقتی تمام تیم ها اعم از ملی و باشگاهی در قبال دریافت لباس و تجهیزات مبلغی رو هم دریافت میکنن و تازه منت تیم رو هم میکشن ما از همون اول با التماس و تضرع و خواهش و تمنا ( که تلمیحی به قرداد ترکمنچای داره ) از ادیداس خواستیم لباس به ما بده؟ مگه غیر از اینه که تولیدی های البسه پیش قدم میشن برای امضای قراداد؟
از مسئولین متفکر و با درایت و با کفایت (؟) میخوام جواب بدن
این طوری که بوش میاد یکی از همین کسایی که تو فدراسیون اند تو کار واردات لباس اند که باعث انعقاد این قرداد آبروبر شدن. #مافیا
shahryar چهارشنبه 6 دی 1396 08:35 ب.ظ
عاقبت مدیرانی که هیچ چیز از قراردادهای اسپانسرینگ نمیدونن و همه اشتباهاتشون را با کلمه ما تحریمیم توجیه میکنن.و خواهیم دید کروش از حق طبیعیش استفاده خواهد کرد و با همین ادیداس قرارداد میبنده
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات