رسانه تخصصی مستقل

اصلاحات بنیادی در کبدی واجب تر از گرفتن میزبانی
پنجشنبه 30 آذر 1396 | ( نظرات )تیم کیتز - در شرایطی در ابتدای آذر ماه شاهد هزینه کرد جهت برگزاری رقابت های کبدی قهرمانی آسیا در ایران بودیم که فدراسیون مربوطه هنوز از داشتن یک لوگوی اصیل و با ترکیب معقول محروم است.

البته که مردی نبود فتاده را پای زدن اما ناگزیر هستیم که به این ایراد اساسی اشاره کنیم. هنوز مشخص نیست چه لزومی دارد که وقتی در ابتدایی ترین موارد دارای مشکلات اساسی هستیم به فکر برگزاری تورنمنت های بین المللی باشیم و این ضعف و کمبودهایمان را به سایر نقاط آسیا هم صادر کنیم.

اولین برداشتی که از مشاهده لوگوی فدراسیون کبدی و دو آدمک میان آن به ذهن خطور می کند رعایت بازی جوانمردانه است! این مفهوم به خودی خود دارای بار معنوی بالایی است اما به شرطی که این آدمک همان آدمک نشان بازی جوانمردانه فدراسیون جهانی فوتبال فیفا (FIFA Fair Play) نباشد!

یک آدمک در موقعیت عادی و یک آدمک به شکل قرینه که مثلا به پای آدمک اول دست اندازی کرده است! پس از اینکه کلی در مغزمان با این سرقت ناشیانه کلنجار می رویم تازه متوجه می شویم که قالب کلی لوگو چقدر شبیه لوگوی معروف و دلنشین فدراسیون فوتبال است.

هنوز این موضوعات در کنار هم به جمع بندی در ذهن ما ختم نشده که می بینیم پرچم به کار رفته در لوگو هم کج است و اگر خدمت طراح و هنرمند گرامی جسارت نشود پرچم زبان بسته هم وسط چین نیست و انحراف به چپ یا راست دارد!

اگر فکر می کنید همه معایب این فدراسیون پر حاشیه به همینجا ختم می شود سخت در اشتباه هستید. به دنبال فرصتی برای اصلاح این ایرادات اساسی می گشتیم که مسئولان فدراسیون کبدی امان ندادند و از این نماد خوشگل آدمک های فیرپلی فیفا برای ساخت جام های قهرمانی مسابقات هم استفاده کرده اند!

لوح هایی هم منقش به نقشه سیاسی کشور عزیزمان در حالی که بخشی از دریای خزر و کل خلیج فارس و دریای عمان هم برای اینکه ثابت کنیم کشور ما از بالا شبیه گربه است به آن ضمیمه شده بود در تعداد انبوه به تیم های برتر این رقابت ها اهدا شد. اصل اقدام بسیار پسندیده است اما زمان آن رسیده که دست از این المان های سطحی برای انتقال مفاهیم و صدور نمادهای ملی مان بکشیم و کمی ذهن را درگیر موارد فلسفی و عمیق تر کنیم که البته با توجه به شرایطی که از این فدراسیون می بینیم این موضوع انتظاری بیهوده است.

به نظر می رسد فدراسیون کبدی پس از اینکه شاهکار مربوط به مربی تیم بانوان تایلند در این رقابت ها را جمع و جور کرد باید در همکاری با مفاخر طراحی گرافیک کشور تجدید نظر کند و بگذارد یکی از این جوانان مستعد و علاقه مند طرحی برای بازیابی آبروی از دست رفته در اندازد چرا که نه با آبروی آقایان فدراسیون کبدی، بلکه با آبروی یک کشور بازی شده است.

در پایان باید بابت برگزاری چنین رقابت بین المللی از تلاش دست اندرکاران تقدیر کرد اما موضوعاتی که در بالا ذکر شد ضرورت های اساسی دیگری را گوشزد می کند که پیش از برداشتن لقمه هایی به بزرگی میزبانی رقابت های آسیایی باید توجه عمیقی به آنها شود.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
جمعه 1 دی 1396 02:46 ب.ظ
مسئول محترم سایت
شما صلاحیت ندارید که درباره فدارسیون کبدی اظهار نظر کنید. اگر اندک سوادی داشته باشید متوجه میشوید که فدراسیون کبدی زیر نظر وزارت ورزش و جوانان اداره میشود و در صورت نیاز وزارت مطبوع با نظارت خود نکات ضروری را انتقال خواهد داد. پس لطفا به همان مبحث پوچ و همیشگی خود یعنی بازی با عکس لباسهای تیم ها بپردازید و به مسائلی که در حد و حدود تفکر کودکانه شما نیست وارد نشوید. عملکرد فدارسیون کبدی و نتایجی که برای این مرز و بوم بدست آورده است فراتر از آن است که در گنجایش فهم این سایت سطحی و سخیف بگنجد !
تیم کیتز پاسخ داد:
با سلام و احترام
لطفا در نظر داشته باشید که این پاسخ به شما به عنوان مخاطب محترم سایت تیم کیتز و نه وابسته فدراسیون کبدی داده می شود. این مبحث علاقه مندان خاص خود را دارد همانگونه که ورزش کبدی هم علاقه مندان خاص خود را دارد، شایسته است در سنجش "صلاحیت اظهار نظر"، درباره سایر حوزه ها نیز دقت لازم را لحاظ فرمایید تا احترام مخاطبان این سایت حفظ شود. به دلیل انتشار اظهارات شما از مخاطبان فهیم تیم کیتز پوزش می طلبیم.
لازم به توضیح اضافی نیست و تصویر مطلب کاملا گویا است که مطابق فرمایش شما این سایت به مبحث همیشگی خود پرداخته است. صد البته که منکر نتایج قهرمانان کبدی و سایر رشته های افتخار آفرین کشورمان نیستیم که این جز انجام وظیفه ورزشکاران تلاشگر ایرانی نسبت به این "مرز و بوم" نیست و ما به مانند تمام ایرانیان وطن دوست قدرشناس این عزیزان هستیم.
پیرو فرمایش شما "اندک سوادی" برای یک فرد کافی است تا متوجه این نواقص در لوگوی فدراسیون و تندیس های مسابقات شود. از این رو خواهشمند است از زاویه مباحث گرافیکی و منطقی به مطلب نگاه کنید و از واکنش های احساسی به این گزارش و موارد مشابه پرهیز کنید چرا که تیم کیتز به مسائل فنی و تخصصی رشته ها و ارتباطات سلسله مراتبی نهادها ورود نمی کند.
از اینکه مباحث "همیشگی" تیم کیتز را دنبال می کنید بسیار خرسندیم و از اظهار نظرهای سازنده شما استقبال می کنیم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic